اگر مبتلا به بی&zwnjخوابی هستید این نکات را جدی بگیرید

به گزارش وبلاگ نفس، بسیاری از افراد دلایل متعددی برای بی خوابی عنوان می نمایند که از آن جمله می توان به استرس های ناشی از کار، تحصیل و زندگی اشاره نمود.

اگر مبتلا به بی&zwnjخوابی هستید این نکات را جدی بگیرید

به گزارش وبلاگ نفس به نقل از وبلاگ نفس، بی خوابی یکی از معضلات دنیای مدرن امروز است که در تمامی گروه های سنی رخنه نموده و باعث مسائل جسمی و روحی بسیاری برای افراد شده است.

بسیاری از افراد دلایل متعددی را برای بی خوابی خود عنوان می نمایند که از آن جمله می توان به استرس های ناشی از کار، تحصیل و زندگی اشاره نمود که نه تنها برای خودشان بلکه برای اطرافیان آن ها نیز پیامدهای منفی را به همراه دارد.

بی خوابی، مسئله ای بسیار جدی است که باید از همان ابتدای مبتلا شدن فرد، برای رفع شدن آن چاره ای اندیشید چرا که به عادتی منفی تبدیل می گردد و زندگی و سلامت جسم و روان فرد را با خطرات متعددی روبرو می نماید.

مریم سامانی روانشناس بالینی در رابطه با معضل بی خوابی در افراد، اظهار کرد: بی خوابی، یکی از مسائل رایج در سراسر دنیا است که باعث آسیب های زیادی بر سلامت روان افراد می گردد چرا که بسیاری از بیماری های روانی ارتباط تنگاتنگی با بی خوابی دارند به طوری که بر اساس تخمین ها، اعتقاد بر این است که معضل بی خوابی تقریبا 33 درصد از جمعیت دنیا را تحت تأثیر قرار می دهد.

وی بیان نمود: افرادی که بی خوابی مزمن ندارند اغلب با مسائل خواب دست و پنجه نرم می نمایند که از آن جمله می توان به گزارش مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ایالت متحده آمریکا اشاره نمود که یک سوم بزرگسالان در این ایالت ها کمتر از میزان توصیه شده می خوابند و به همین دلیل است که درک تأثیر احتمالی کمبود خواب در سلامتی بالاخص سلامت روان و رفاه از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

این روانشناس بالینی توضیح داد: اگر افراد در طول زندگی خود، برای گذراندن روز پس از یک شب بی خوابی کوشش نموده اند، به خوبی با اثرات مخرب بی خوابی آشنا هستند چرا که این معضل پیامدهای منفی روانی به دنبال دارد که تغییرات خلقی مانند افزایش تحریک پذیری و عصبانیت، مشکل در کنار آمدن با استرس های جزئی زندگی روزمره از جمله آن هاست که زندگی را دشوارتر می نماید.

دکتر مریم سامانی گفت: دردسرهای روزمره ای که فرد با آن ها روبروست می توانند به ناامیدی تبدیل شوند که ممکن است فرد احساس کند که از مسائل آزار دهنده روزمره احساس ضعف و ناامیدی می نماید.

وی ادامه داد: تمامی افراد می دانند که باید یک خواب خوب داشته باشند چرا که معضل بی خوابی آنقدر جدی است که حتی می تواند به منبع استرس تبدیل گردد.

این روانشناس بالینی اضافه کرد: بی خوابی و سایر مسائل خواب می توانند نشانه ای از افسردگی باشند، اما اخیراً تحقیقات نشان داده اند که کمبود خواب باعث به وجود آمدن افسردگی در افراد می گردد به طوری که تحلیلی از 21 مطالعه نشان داده است افرادی که بی خوابی را تجربه می نمایند در مقایسه با افرادی که با خوابیدن مسئله ای ندارند دو برابر در خطر ابتلا به افسردگی دارند. حال این سوال مطرح می گردد که آیا یاری به افراد در بهبود بی خوابی ممکن است احتمال ابتلا به افسردگی را کاهش دهد؟

این روانشناس تاکید نمود: محققان پیشنهاد می نمایند که آنالیز و رسیدگی کردن به بی خوابی در مراحل اولیه ممکن است یک اقدام پیشگیرانه موثر برای یاری به کاهش خطر افسردگی باشد هرچند که مطالعه بیشتر در خصوص این احتمال ضرورت دارد و ضروری است.

وی اذعان کرد: این موضوع بدیهی است که درمان بی خوابی راهی مهم برای یاری به بهبود سلامت روان است و این احتمال هم وجود دارد که چنین روش هایی نیز ابزاری موثر برای پیشگیری یا حتی درمان مسائل بهداشت روانی باشند و همین موضوع نیز امیدوار نماینده است.

مریم سامانی بیان نمود: در پژوهشی که بیش از 3700 شرکت نماینده در آن شرکت کردند، محققان تأثیر بی خوابی در علائم افسردگی، اضطراب و پارانویا را آنالیز کردند که بعضی از شرکت نمایندگان به دلیل بی خوابی با درمان شناختی رفتاری (CBT) تحت درمان قرار گرفتند. درحالی که افراد دیگر، هیچ درمانی دریافت نکردند و به دنبال این موضوع، محققان دریافتند کسانی که تحت درمانCBT بودند کاهش قابل توجهی در افسردگی، اضطراب، پارانویا و کابوس ها نشان دادند و همچنین، بهبود کلی پیدا کردند که از آن جمله می توان به توانایی آنها در عملکردشان در خانه و محل کار اشاره نمود.

منبع: جام جم آنلاین

به "اگر مبتلا به بی&zwnjخوابی هستید این نکات را جدی بگیرید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر مبتلا به بی&zwnjخوابی هستید این نکات را جدی بگیرید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید